Inspirováno soutěživostí Účastněno

45 knižních otázek 1/2

Musím říct, že ne zrovna často vyplňuji – nebo i jen vyplňování dokončím – různých otázek, nicméně tady se stala výjimka. Časově nejsou některé otázky aktuální, odpovědi jsem psala na přelomu května a června tohoto roku, takže k tomu, prosím, přihlédněte.

Článek jsem rozdělila na dvě části z prostých důvodů, počet 1600 slov cca mi přišel trochu hodně.
Teď už nezbývá než jen popřát vám příjemné počtení :)

Otázky původem pochází odtud, nicméně jsem našla i českou variantu, a tak něco naleznete i zde.

 1. Jakou knihu jsi naposledy četla?

Sirénu od Kiery Cass.

 1. Byla dobrá?

Jak se to vezme. Nečtu tento žánr knih příliš často, a abych tak řekla, ani je moc nevyhledávám. Musím podotknout, byla to zatím jedna z nejlepších young adult knih, co jsem kdy četla – většinou se mi v příbězích knih obecně líbí jen jedna hlavní část nebo postava, nicméně tady se kupodivu autorce povedlo skombinovat víc takových prvků. Jedním z nich je například vyskytující se umění, ráda čtu o tom, jak někdo má umělecké zájmy. Nebo mě velmi nadchnul jeden ze stěžejních prvků, jak nám vypovídá otázka č. 3. Nebo popis prostředí, protože i když autorka prostředí jako takové tolik nepopisuje, je pro mne stále velmi snadno představitelné. Dalo by se toho vyjmenovat více, a to i toho, co se mi na knize nelíbilo.

 1. Co na ní bylo nejlepší?

Neživá bytost či věc, která je zároveň abstraktní i neuvěřitelně lidská – Oceán.

 1. Doporučila bys ji?

Je to na tom, kdo by se mě zeptal, jestli bych mu ji doporučila. Například nějaké mé starší známé nebo příbuzné ne, ale mladší naopak ano. Stejně tak bych ji nedoporučila muži, což se samozřejmě odvíjí od cílové skupiny žánru. Ale doporučila bych, nicméně ji úplně všude vyhlašovat jako nejlepší nebudu.

 1. Jak moc čteš?

Záleží na tom, co je za období. Například při zkouškách se čte výborně. Běžně dávám za měsíc asi tak dvě až tři knihy, někdy jen jednu, ale jakmile se musím cokoliv dlouhodoběji učit, přečtu hodně. Například tentokrát jsem za měsíc zvládla asi 12 knih, což je na mne opravdu hodně.

 1. Baví tě číst?

Tak samozřejmě, na co by mi byly knihy bez jejich přečtení? ^^

 1. Která kniha, kterou jsi četla nedávno, se ti nelíbila?

Takže musím opět jmenovat Sirénu. Jak jsem psala výše, většinou se mi kniha líbí i zároveň nelíbí.

 1. Proč se ti nelíbila?

U této knihy to je hlavně způsobeno její zmateností, abych to tak nazvala. Kolikrát jsem měla pocit, že netuším, kde se scéna najednou v knize vzala, co se v ní odehrává a našla jsem i nějaké nedokonalosti v ohledu děje. Navíc jsem proti tomu, aby autoři vydávali své prvotiny i několikrát přepracované – a nejen dle slov na konci knihy myslím, že toto prvotina je.

 1. Chceš napsat vlastní knihu?

Kniha se tomu nedá říkat, ale ano, jsem amatérský spisovatel věnující se psaní docela dlouhou dobu – celý svůj život. Většinou píšu povídky nebo příběhy, ale netoužím je vydat. Respektive takhle, kdyby mi někdo sám nabídl „Tohle ti vydám.“ a na knihu ukázal, beru to. Ale sama nic nabízet nechci – ráda píšu pro lidi a i pro sebe, takže většina mých děl končí na blogu volně dostupná a zbytek dělá radost papírům mého bloku nebo vnitřku počítače, kde klidně zraje a čeká na svůj správný čas.

 1. Která kniha tě ovlivnila v reálném životě?

Každá něčím jiným, nelze říct jednu konkrétní. Vlastně ve výsledku ovlivní člověka podle mne každá kniha, kterou přečte – nejen třeba pohledem na svět, ale například i svým pozůstatkem správné gramatiky nebo syntaxe.

 1. Čteš fanfikce?

Ano, ale většinu času je nevyhledávám. Když narazím na zajímavou, přečtu, ale začínám mít pocit, že v prostředí, kde se na internetu nacházím, dochází dobré fanfikce.

A 50 odstínů jsem nečetla a ani jiné knihy, které původně byly fanfikcemi. Nebo to nevím.

 1. Píšeš fanfikce?

Opět ano. Snažím se světu dodat „dobrou“ fanfikci podle mého měřítka. Nicméně už několik let se ji snažím napsat a stále to není ono, není to dost dobré. Takže mám asi 20 souborů v počítači a čas od času na nich pracuji.

 1. Tvoje oblíbená kniha?

To je těžká otázka, nikdy na ni nejsem schopna odpovědět. To je jako že nemám ani nejneoblíbenější, ani tu, která mě nejvíc ovlivnila. Každá kniha má několik složek děje, z čehož část se mi líbí a nelíbí.

Nicméně kdybych se musela násilím rozhodnout, řeknu Kuře melancholik. Je to první kniha, která se mi z českého prostředí opravdu líbila. I když jsem od té doby četla spousty dobrých českých knih, takhle zůstává jakousi nejoblíbenější.

 1. Nejneoblíbenější kniha?

Odpověděla jsem na otázku ve 13., pokud to tedy tak stačí.

 1. Máš radši papírové, nebo elektronické knihy?

Všeobecně papírové, nicméně neskladnost a nedostatek místa mě nutil číst e-knihy, až jsem si je oblíbila. Respektive mám ráda moji čtečku, i když občas zlobí, takže i knihy v ní jsou tak nějak dobré.

 1. Kdy ses naučila číst?

Brzy. Psát jsem uměla v 5 letech, takže někdy v té době? Je pravda, že se mi občas pletlo pořadí písmenek, takže dodnes mám na krabici s vlastnoručním vánočním betlémkem své jméno několikrát přeškrtané, než se mi ho povedlo napsat správně.

 1. Oblíbená kniha z povinné četby?

Kuře melancholik byla v povinné četbě. Ale jinak se mi líbila Tramvaj do stanice Touha, Válka s mloky a on vlastně ani ten Krysař nebyl špatný.

 1. Oblíbená knižní série?

Série… asi od autorky jménem Julie Kagawa s železnými, letními a zimními fériji. I když taky to nebylo úplně ono, nicméně ji mám ráda proto, že mi Ash připomíná jednu mou postavu, která kdysi vznikla, jinak abych tak přiznala, si na přesný děj ani moc nevzpomínám.

 1. Oblíbený spisovatel?

Stephen King. Jednoznačně, na trhu prostě chybí víc a víc hororů. Naštěstí on nedostatek vcelku doplňuje.

 1. Oblíbený žánr?

Horory. A bajky nebo strašidelné pohádky.

 1. Oblíbená knižní postava?

Jediná, na kterou si 100% vzpomínám, je výše zmiňovaný Ash. I když si myslím, že poslední díl tetralogie ho trochu zkazil.

 1. Která kniha by měla mít pokračování?

Kterákoliv, která se mi líbila! Ale to asi není správná odpověď… Nebo ta, kterou jednou dopíšu, ta ho mít určitě bude, nikdy se svého příběhu nevzdám snadno!

 1. Která série by měla být kratší?

Selekce. I když knihy byly napsány dobře, tak to dost kazí pokračování rodu – Dcera a Koruna.

Přečetl jsem?Děkuji za přečtení.

Tento příspěvek si zatím nikdo nepřečetl. Buďte první!

3 Replies to “45 knižních otázek 1/2

 1. Jeee, tak to je pekne zaujímavé. Hm, už dlhšie nad niečim podobným rozmýšľam :D Pravdepodobne by som sa čo to dozvedela nie len o tom čo si pamätám zo svojich kníh, ale i sama o sebe :D

  1. Děkuji za komentář, moc mě potěšil ^^
   Ono je docela zajímavé tohle kolikrát vyplňovat, kolikrát časem koukám, co jsem vymyslela za odpovědi – a ano, je to dost poučné. Tudíž já bych nepřemýšlela! Mimochodem, pokud něco takového budeš vyplňovat, dáš mi popřípadě odkaz? Ráda si počtu :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *