Recenze

Série Selekce, Šťastně až navěky + Koruna

Tuhle jsem si tak vzpomněla, že jsem vlastně ještě nepublikovala své články ke skoroletnímu předsevzetí – nezapomněla jsem na tento svůj výmysl, naopak jsem se dokonce docela statečně začala chystanými knihami prokousávat! Nechtěla jsem tyto články psát vyloženě jako recenze, jen jsem se chtěla rozepsat o tom, co a jak se mi líbilo, nelíbilo a tak dále. Jedná se tedy jen o můj názor na tyto knihy, tudíž se zde opravdu nachází i poznatky o skutečnostech, které mne při četbě příliš nenadchly.

Selekce

Selekci si spousta jejích čtenářů velmi vychvaluje, tudíž jsem do jejího přečtení šla už s přesvědčením, že se jedná o skvělou knihu. Možná byla moje očekávání příliš velká, nebo prostě nejsem na tento žánr knih dost velkým nadšencem. Každopádně některé části příběhu mě velmi nadchly – a dokonce i samotná čtivost příběhu!

Začala bych tedy tou čtivostí, snad nebude vadit, když si příběh nechám nakonec. Nevím, zda-li originál je takto napsán, každopádně překlad bych zhodnotila za víc než jen výborný. Kniha byla neskutečně čtivá, ubíhala dokonale, nebylo tam moc momentů, kdy příběh stojí. Navíc se v knize nevyskytovaly termíny, které bych si musela dohledávat na konci knihy (ve čtečce to jde dost špatně), přesto se příběh odehrával ve smyšleném světě. Pár much a nedokonalostí to samozřejmě mělo, to nepopírám. Ale kdyby takhle byla napsána a promyšlena většina knih, bylo by to skvělé.

Příběh sám o sobě byl vlastně hrozně jednoduchý a od začátku čitelný, přesto dokázal být napsán alespoň nějak napínavě. I když mě spíš zajímalo to okolí – to, jak zem vypadá a co víc, vyloženě mě fascinoval systém kast. Další za zmínku stojí i zákony, například to, že nesmí vycházet ven po určité hodině, nebo že se kasty mezi sebou mísí podle určitého vzorce.

Obálky a přebaly. Ty si snad všichni, jejichž názory jsem četla, chválí. Osobně musím říct, že by se mi do knihovny nehodily… a ani se mi příliš nelíbí.Jakože provedení je hezké, to musím říct, byla jsem je dokonce okouknout v knihkupectví, ale není to pro mne. Proto je výhodné, že knihy vyšly i v elektronické podobě.

Koupit knihu

 

Šťastně až navěky

Nejlepší kniha po první ze série, Selekci. Neztrácela nic na originalitě a skvělém stylu a promyšlenosti z původních knih, přesto byla jiná. Pohledy několika účastníků, od kterých jsme si nemohli názor vyslechnout, byly velmi zajímavé. Nejvíc se mi ale na knize líbilo to, že doplňovala původní knihy nenásilně. Neříkala, že támhle to takhle nebylo a že tenhle to udělat nechtěl, ne, jen nastínila pohled oné postavy a její činy neměnila. V tomto bodě oceňuji i autorku, protože spousta autorů má pocit, že musí hrdiny měnit podle potřeb čtenáře, musí je nějak ospravedlnit.

 

Tuhle knihu jsem přečetla nejrychleji. Jen je škoda, že jakmile jsem se do určité části začetla, hned skončila. Klidně bych si stejnou scénu, která byla v předchozí knize, přečetla znova.

Koupit knihu

 

Koruna, Dcera

Hned zpočátku musím přiznat, že jsem Dceru ještě nečetla. V co nejbližší době to hodlám napravit, respektive hned, jak se dostanu do knihovny. Nicméně co jsem usoudila z Koruny, pokračování se mi líbit nebude. To, jak jsem (když se to vezme z určitého úhlu pohledu) byla nadšená z předchozích dílů série, tady je to přesně naopak. Koruna mě nebavila, musela jsem se nutit ji číst a dokonce mi nepřišla tolik promyšlená. Samozřejmě, styl, jakým je napsána, byl stejný, ale přesto mě neuchvátila. Ale hlavní postavu, kterou bych víc neměla ráda, jsem ještě neviděla. Opět zde ale musím pochválit autorku, ono vystihnout královského potomka není jednoduché a přesně takhle by se budoucí nástupkyně mohla chovat. Jen… mi tahle postava prostě nesedí, to by se rolí nezměnilo. Kupodivu mi vadil i styl vyjadřování, který měla.

Celkově mi obrácená Selekce přijde trochu zvláštní. Nehodí se mi k mužským postavám. Navíc většina postav mužů v tomto příběhu je nevýrazná. Po měsíci o nich nevím ani jednu informaci, i když se tam určitě nejednou nějaké zmiňovaly.

Pokračování mne tedy hluboce zklamalo. Zbývající knihu dočtu, to bezesporu, ale je to vlastně o zvyku vše dočítat. Doufám, že další pokračování, popřípadě obměna nás nečeká.


Díly série: Selekce, Elita, První, Dcera, Koruna, Šťastně až navěky

Přečetl jsem?Děkuji za přečtení.

Tento příspěvek si zatím nikdo nepřečetl. Buďte první!

3 Replies to “Série Selekce, Šťastně až navěky + Koruna

    1. Ano, Koruna je poslední díl série, já tyto dvě knihy jen četla v obráceném pořadí, to jsem v článku nezmínila. Zkusím to nějak dodat nebo opravit, není to tak jednoznačné. Navíc, když už mám celou sérii k dnešku přečtenou.
      Děkuji za komentář i za poukázání na tento nedostatek :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *