Blog Účastněno

Jak píšu články na blog?

 

Tento dotazník jsem našla u veruce – a musím říct, že naprosto souhlasím s tím, že některé otázky prostě u ostatních chyběly.

  1. Kde si píšete koncepty?

Jen doma, když je klid? I v práci, když máte chvilku? Ve škole pod lavicí?

Dá se říct, že kdekoliv a kdykoliv. Nejlepší nápady přichází běžně o půlnoci, v dopravních prostředcích, kdy s sebou často nemám nic, na co bych si koncept smysluplně poznamenala, nebo právě v práci, kde nemám ani vlastní místo na batoh, natož prostor k poznamenání si něčeho. Tudíž nejčastěji píši doma, i když o klidu se v tomto případě mluvit příliš nedá. Buďto něco potřebují ostatní, nebo zrovna nutně myši uklízí vyhazují podestýlku z klece, řidič auta na křižovatce taktéž potřebuje něco neustálým troubením sdělit… a když se k tomu přidá mlácení fretky s talířkem s jejím obědem? Klidu se můžete dožadovat jakkoliv hlasitě.

Poslední dobou jsem se ale naučila, že když čekám na začátek výuky, můžu kousek čehokoliv napsat. Někdy stihnu jen pár vět, jindy celý článek – minule jsem při vyprávění o ekonomice napsala dokonce dva celé články.

 

  1. Kam si píšete koncepty?

Na papír? Do Notepadu? Přímo do redakčního systému? Do matlafonu chytrého telefonu?

Pokud na papír – máte zvláštní sešit nebo si vystačíte s jakýmkoli dostupným papírem?

Různě. V mobilu mám několik konceptů, v Google dokumentech mám také několik poznámek, na různých papírech… Nejlepší je, že si vždycky pracně vybírám sešit, do kterého budu psát, vybírám si propisku, všechno to seženu – pak přijde nápad, já urvu kus papíru odjinud a mám na něm nejkvalitnější poznámky jak k příběhům, tak k článkům. A na sešit se akorát dívám a přemýšlím, co v něm jednou skončí. Nakonec stejně přibyde k ostatním do poličky. Ale i tak z něj mám radost, to se snad také počítá, stačí mi se kochat…

 

  1. Pro zajímavost – jaká vám vyhovuje klávesnice na psaní?

Plnohodnotná? Notebooková? (S malým enterem, velkým enterem, s malým zdvihem, s velkým zdvihem? Nebo je vám to jedno?)

Klávesnice mi je vcelku jedno, ale lépe se mi píše na notebookových. Záleží to hlavně ale na tom, jak moc zlámané mám nehty na rukou – protože pokud je mám moc dlouhé, do normálních klávesnic mi zapadávají a to aby se pak člověk jen vztekal.

Jediná podmínka, kterou na klávesnice mám, je, aby měly větší Backspace než normální písmenka. Umím psát všemi deseti a pokud nemám klávesnici právě s tímto, tak jen věčně máchám malíčkem mimo a nic se neděje. V horším případě se mi připisují za chtěně mazanou část různé znaky.

 

  1. Kolik máte rozpracovaných konceptů?

Ještě že tahle otázka není na povídky a příběhy, protože tuhle jsem zjistila, že jich mám přes 100.

Nápadů na články mám poznamenaných hodně, ale za koncepty se to považovat nedá. Pokud ale zahrnu i ty, tak je to jen okolo dvaceti, snažím se toto číslo co nejvíce zmenšovat.

 

  1. Z kolika konceptů se skutečně stanou články?

Z mála. Většinou články píšu bez konceptu – prostě sednu a napíšu celý článek, aniž bych si předtím dělala nějaké poznámky. Takže už vytvořené koncepty jen leží ladem. Navíc jsem si před určitou dobou povšimla, že jim jaksi vypršela trvanlivost – mám třeba jeden koncept už rok opravdu hodně rozpracovaný a myslím, že článek by z něj byl dobrý… ale jaksi to už nemá cenu, protože téma není aktuální.

 

  1. Jak dlouho máte uložen nejstarší koncept?

Myslím, že jsem viděla někde datum rok a půl dozpátku, ale nemám tušení, jestli jsem ten dokument nesmazala – proto spíš zmíním výše jmenovaný článek, který je skoro dopsaný, ale už není důležitý. Datum jeho napsání je 24. 1. 2017 a jedná se o jakousi reakci na novou aktualizaci v The sims 4, která obsahovala batolata.

 

  1. Promazáváte průběžně starší obsah blogu?

Zatím jsem toto nemusela řešit, neboť jsem blog už dvakrát stěhovala… Ale zatím to vůbec v plánu není. Starší články upravovat budu, na to se v nejbližší době zvláště u jednoho chystám, ale mazat ne. Chci sama vidět, jestli jsem se někam posunula… a nebudu lhát, já sama se ráda na ostatních blozích dívám, kam se autor posunul a čtu si jeho první články.

 

  1. Které články na vašem blogu mají největší ohlas (návštěvnost, komentáře)?

S tím, že jsem na vlastním blogu jen krátce, tak to moc nevím. Komentujících čtenářů moc není, návštěvnosti také ne, ale jednoznačně mají roboti nejradši můj článek o sloním Instagramu. Je neustále první v žebříčku nejvíce zobrazených.

Pokud ale budu brát, že nejvíce komentovaný článek znamená i dva komentáře, budou to většinou mé články o knihách. V minulosti ale byl jedním z nejnavštívenějších článků můj článek o blogových designech, který už ale v přímém dohledání není. Bylo to způsobeno tím, že se dostal na titulku blog.cz… A upřímně musím říct, že je škoda, že to byl zrovna on.

 

  1. Které mají naopak malý ohlas, ale zasloužily by si podle vás větší?

Moc článků tu zatím není, ale rozhodně bych řekla, že si větší ohlas zaslouží moje sepsání chyb v designech blogů prostřednictvím dvou postav – nevím, jestli se to čtenářům líbilo nebo ne, ale pro mne je tohle jeden z těch článků, které mám opravdu ráda.

Dalším článkem s větším ohlasem by mohl být Láska silnější než smrt. Je to povídka, takže chápu, proč nemá příliš velký úspěch, ale hodně lidí mi řeklo, že tohle je nejlepší povídka, kterou jsem kdy napsala.

 

Přečetl jsem?Děkuji za přečtení.

Tento příspěvek si zatím nikdo nepřečetl. Buďte první!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *